برگزاری میهمانی

میهمانی گرفتن و برگزاری دورهمی از سنتهای قدیمی ما ایرانیان است . در مجموع در یک دسته بندی کلی می توان انواع مهمانی ها را بدین صورت نام برد:

برگزاری مهمانی های معمول خانوادگی
که در آن خانواده ها به گفتگو و گپ زدن با یکدیگر مشغول بوده و معمولا کودکان به بخشی از خانه می روند تا به بازی و تفریح با هم مشغول شوند و والدین آنها معمولا در اتاق حال یا پذیرایی مشغول صحبت با یکدیگر و یا خوردن میوه و چای می شوند. این رسم کماکان در بسیاری از کشورهای جهان رواج دارد و در بیشتر کشورها شبهای تعطیل این نوع مهمانی برگزار می شود.

برگزاری مهمانی های دوستانه
که معمولا جوانان آنرا برگزار می کنند و در خانه میزبان جشن و مهمانی گرفته شده و همه به صحبت و یا گاهی جشن و شادی مشغول می شوند. این رسم در کشورهای غربی رواج زیادی دارد و معمولا میزبان زحمت زیادی برای پختن یک شام یا نهار درجه یک را به خود نمی دهد و بلکه ممکن است که مهمانان (بنا به رسمی جدید) غذا یا نوشیدنی های خودشان را با خود به مجلس دوستانه ببرند

برگزاری مهمانی عصرانه
این مهمانی هم بیشتر در کشورهای غربی رواج دارد و معمولا میزبان مهمان یا مهمانان خود را جهت صرف عصرانه و نوشیدن چای یا قهوه با برخی تنقلات -مثلا کیک یا شیرینی – به منزلش دعوت می کند. این رسم در کشورهای خارجی بسیار زیاد رواج دارد و معمولا جهت آشنایی اولیه کسانی که تازه با هم دوست شده اند، برگزار می شود.

برگزاری جشن تولد
این رسم در اکثر کشورهای جهان برگزار می شود و برخلاف تصور مردم کشورمان، در کشورهای دیگر به برگزاری جشن تولد افراد میانسال و حتی مسن هم اهمیت زیادی می دهند.

برگزاری مهمانی به مناسبت بازگشت از سفر
معمولا این مهمانی جهت خوش آمد گویی به فردی که از سفرهای زیارتی و یا پس از سالها دوری از شهر یا کشور به منزل پدری بازگشته، گرفته می شود. این سنت جزء رسوم زیبایی است که بیشتر در کشورهایی مانند ایران جشن گرفته می شود.

مهمانی خداحافظی (Goodbye Party)
این نوع مهمانی که چند سالی است در کشور ما هم باب شده، جهت بدرقه و خداحافظی با شخصی که قصد سفر درازمدت به خارج (جهت مهاجرت یا ادامه تحصیل) را دارد، برگزار می شود. معمولا رسم بر این است که خود شخص مسافر دوستان اش را به خانه یا رستوران دعوت می کند و ممکن است در آن شب دوستانش به رسم یادگاری هدایایی به او بدهند.